Latvijā vien 20% nekustamā īpašuma darījumu notiek ar licencētu aģentu un uzņēmumu starpniecību

Latvijā gadā notiek apmēram 50 000 nekustamā īpašuma darījumu, un vien 20% no tiem notiek ar licencētu aģentu un uzņēmumu starpniecību, piektdien Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) rīkotajā diskusijā sacīja LANĪDA valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits.

LANĪDA vadītājs uzsvēra, ka 2020.gada 1.augustā stājās spēkā Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likums, bet 2023.gada 7.jūnijā stājās spēkā grozījumi Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likumā, ar kuriem pastiprinātas prasības nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbībai Latvijā, nodrošinot efektīvāku šo personu profesionālās darbības uzraudzību.

Šmits uzsvēra, ka LANĪDA ieskatā šis likums nedarbojas un nekustamo īpašumu darījumu nozare joprojām ir diezgan “pelēka”.

Atsaucoties uz “Cenu bankas” datiem, Šmits norādīja, ka gadu no gada nemainīgi apmēram 33-34% nekustamā īpašuma darījumu notiek par neticamām summām, proti, par tādām, kuras neatbilst reālajai tirgus situācijai.

Kā piemēru Šmits minēja darījumus ar lauksaimniecības zemi, kur visi nozarē strādājošie zina, ka reālā cena ir 10 000 līdz 12 000 eiro par hektāru, taču statistika uzrāda cenu 5000 eiro par hektāru.

Šmits skaidroja, ka, pēc LANĪDA aplēsēm, šajā “pelēkajā” zonā slēpjas līdz pat 100 miljoniem eiro, ko valsts neiegūst nomaksāto nodokļu vai nodevu veidā.

LANĪDA sertificēta nekustamo īpašumu darījumu vadītāja Kristīne Dubane atzina, ka joprojām notiek nekustamā īpašuma iegādes darījumi par skaidru naudu, lai gan tādi ir aizliegti.

Pēc viņas teiktā, viens no šādu darījumu iemesliem ir prasība maksāt 20% kapitāla pieauguma nodokli.

Šmits informēja, ka LANĪDA ir vērsusies pie Finanšu ministrijas (FM) ar divām iniciatīvām – samazināt kapitāla pieauguma nodokli no 20% līdz 10%, kā arī atļaut nekustamo īpašumu aģenta atlīdzību attiecināt uz attaisnotajiem izdevumiem.

FM Finanšu tirgus politikas departamenta Kredītiestāžu un maksājumu pakalpojumu politikas nodaļas vadītāja, departamenta direktora vietniece Dina Buse sacīja, ka šīs iniciatīvas FM vērtēs kompleksi kopā ar citiem nodokļiem, strādājot pie Nodokļu politikas pamatnostādnēm.

Tāpat Buse uzsvēra, ka Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likums ir pirmais solis nozares sakārtošanas virzienā, bet arī pārējie soļi būs jāsper sadarbībā ar nozari.

 

Informācijas avots: https://www.db.lv/zinas/latvija-vien-20-nekustama-ipasuma-darijumu-notiek-ar-licencetu-agentu-un-uznemumu-starpniecibu-512762

 

PIETEIKUMA ANKETA

Aizpildiet anketu un 3 darba dienu laikā ar Jums sazināsies GBI komandas speciālists

Salīdziniet sarakstus

NosaukumsCenaStatussTipsApgabalsMērķisGuļamistabasVannas istabas

PIETEIKUMA ANKETA

Aizpildiet anketu un vienas darba dienas laikā ar Jums sazināsies GBI komandas speciālists